Vos išlenda saulutė, šiltnamiai ima kaupti šilumą, ir ten pradeda busti pirmieji daigai. Tam, kad ten dygtų ne tik piktžolės (kurias vėliau nuravėsite), bet ir jūsų mylimos daržovės, reikia jas pasėti. Šiltnamiai kaina atsiperka, kada visą sezoną kažką auginame. Tada nereikia eiti į turgų ar parduotuvę daržovių bei prieskonių, visko turime tiesiog po ranka.
Rikidėliai, svogūnų laiškai ir salotos, krapai
Tai turbūt bus jūsų pirmiausiai pasėjami augalai. Pamatysite, kad ridikėliai išdygs tikrai greitai, vos per 7 ar mažiau dienų. Svogūno laiškui reikės šiek tiek daugiau laiko sudygti, tačiau ir jis neatsiliks. Krapai bei salotos taip pat iš žemės pasirodys labai greitai. O kai jie pasirodys – reikės kuo greičiau juos laistyti, ravėti ir visai kitaip deramai rūpintis, nes tai leis jau gana greitai ir imti džiaugtis ne tik naujais ūgliais, bet ir valgomu derliumi.
Rimtesni sodiniai
Tokie sodinukai kaip pomidorai, agurkai, moliūgai paprastai yra sudaiginami anksčiau kitur. Dar neprasidėjus pavasariui, jau imame juos iš sėklų daiginti vazonuose. Vėliau iš vazonų persodinami jie į didesnius. Ypatingai daug persodinimų turi patirti pomidorų daigai – jie kilnojami kartais net tris kartus. Tačiau vėliau džiaugtis šiuo derliumi bus ypatingai malonu. Agurkus irgi reikia kelis kartus persodinti, nors galima juos pradėti auginti nuo sėklos ir pačiame šiltnamyje, tačiau ir ten turbūt teks persodinti. Visgi, šių rimtesnių daržovių ankstyvas sodinimas vazonuose reikalingas tam, kad ir derliumi galėtumėte pasimėgauti dar vasarai neįpusėjus, o ne jau besibaigiant. Kadangi šie gana dideli daržovių augalai tįsta į viršų tikrai gana ilgai.
Morkos ir ridikėliai
Nors apie ridikėlius kalbame ne pirmą kartą, bet juos ir morkas čia minime kaip šakniavaisius. Derlius augs po žeme, todėl svarbu, kad ten vietos užtektų visiems. Jeigu neužteks – šiltnamiai vizualiai atrodys pilni žalumos, nes viskas nuaugs į lapus. Tačiau iš tiesų jums reikės tą derlių valgyti iš po žemių, todėl ir pakankamą plotą reikės užtikrinti. Jeigu laiku neišpikiuosite (neišretinsite) morkų arba ridikėlių, tuomet derliaus neturėsite. Kada pradėti retinti? Kai išlenda tokie daigai, kad juos traukia ne nusiskina vienintelis viršutinis lapelis, o pavyksta ūglį ištraukti ir su šaknimi. Tada ir reikia retinti. Išretinus net ir tuos mažyčius sodinukus galima supjaustyti ir sumesti į puodą verdant sriubą, nes jie vis tiek bus valgomi.