Svarstyklių istorija

SvarstyklėsŠiandien toks paprastas daiktas kaip svarstyklės, kuris yra sutinkamas kiekvieno namuose, turi labai įdomią ir net ilgą istoriją. Mokslininkų ir archeologų manymu, pirmasis svorio matavimo prietaisas buvo sukurtas ir naudojamas kur kas seniau nei šiandien randami svarstyklių įrodymai, todėl tai leidžia susidaryti įspūdį, jog svorio matavimas ar lyginimas buvo svarbus nuo pat Senovės. Be abejo, žmonės tuomet svarstykles naudojo ne savo svorio matavimui, o visai kitais tikslais. Nutarėme šiek tiek prisiliesti prie svarstyklių istorijos.

Nuo Gango ir Egipto iki šiandien

Seniausios rastos ir pirmomis laikomos – tai balansinės svarstyklės. Nors šiandien jos nebėra naudojamos, tačiau jos puikiai žinomos kiekvieno žmogaus. Šių svarstyklių piešinius galima matyti Egipto raižiniuose ir be to, jos tapo vienu iš mums gerai pažįstamu Teisingumo simboliu. Šiomis svarstyklėmis, manoma, kad prieš daugumą amžių buvo sveriami akmenys, bandoma išsiaiškinti jų santykis svoris. Seniausias tokias svarstykles pavyko rasti šiųmetinėje Pakistano srityje (tada – Gango slėnyje) ir joms nustatys 2400-1800 m. prieš mūsų erą.

Šios pirmosios svarstyklės padėjo toliau istorijoje vystytis šiam prietaisui ir toliau plisti ir augti vis kitais pavidalais ir vis didėjančiomis galimybėmis. Kas galėtų pagalvoti, tačiau Leonardo da Vinči turėjo didelės įtakos svarstyklių tobulėjimui ir ilgai jas tyrinėjo, o Galilėjus XVIa. sukonstravo pirmąsias hidrostatines svarstykles, kurios matavo objekto medžiagų tankio dydį.

Iki pat XIXa. vyravo įvairių balansinių svarstyklių variacijos, o 1940m. įvykus technologijų sprogimui atsirado ir pirmosios užuomazgos į elektronines svarstykles. Šiandien ir vyrauja pastarosios, galime džiaugtis jų tikslumu ir daugiafunkcionalumu, nes šios gali parodyti ne tik žmogaus kūno svorį, tačiau ir kokį kiekį kūno sudaro riebalinė ar ramenų masė. Prekybos centruose dažnai galime sutikti svarstykles, kurios vienu karto paskaičiuoja žmogaus kūno masę, ūgį bei KMI rodiklį. Kalbant ne apie žmogaus kūno masės matavimo svarstykles, būtina paminėti, kad šiandien turime įvairių rūšių ir paskirčių svarstyklių – analitinių, laboratorinių, buitinių, parduotuvėse naudojamų, miligramų, medicininių, pakabinamų, automobilinių ir dar gausybę kitų. Jei ne šis išradimas, kuris vystėsi daugybę metų, mūsų kasdienybė būtų kur kas sudėtingesnė ir visada įdomu pasvarstyti ar svarstyklių idėjos išradėjas kada nors būtų galėjęs pagalvoti apie tokį savo idėjos išsivystimą?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *